• Gimnazija- smjer informacione tehnologije

• Informacione Tehnologije su gimnazijski program s fokusom na izučavanju informatičkih nauka. Od prvog do četvrtog razreda pojačan je fond sati iz informatike i srodnih predmeta.

Tip gimnazije informacionih tehnologija ima za cilj da kod učenika razvije način mišljenja svojstven informatičkom području- informacionim tehnologijama.

To je smjer savremenog općeg četverogodišnjeg obrazovanja.

Učenik kroz školovanje ispoljava i razvija vlastite sposobnosti i sklonosti, a obrazovanje kroz ovaj smjer omogućava nastavak kvalitetnog obrazovanja na višem nivou.

Nastavni plan i program IT smjera ima opšti i stručni obrazovni karakter, sa posebnim ciljem da osposobi učenike u oblasti informatike i računarstva da dosegnu nivo koji će im omogućiti nastavak školovanja na fakultetima informacionih tehnologija, ali i svim tehničkim fakultetima.

Obzirom na deficit IT kadra u cijelom svijetu, kao i ubrzan razvoj informacionih tehnologija, očekivanja su da će u naredne dvije decenije potražnja za IT stručnjacima samo rasti.

• Ovaj tip gimnazije je nastako kao rezultat sve veće potrebe za radnicima u području informaciono komunikacionih tehnologija na tržištu rada. Predviđen je za učenike koji imaju sklonosti prema sljedećim oblastima:

1. Grafički dizajn
    2. Strukturno programiranje
    3. Objektno orijentirano programiranje
    4. Grafički dizajn
    5. Modeliranje baza podataka
    6. Kreiranje digitalnih sklopova
    7. Web dizajn i CMS
    8. Napredna korištenja Office paketa i sl.

Pored gore navedenih područja, učenici se u prve dvije godine obrazuju prema planu opće gimnazije gdje imaju priliku ovladati općeobrazovnom grupom predmeta i steći opću naobrazbu i odgoj.

U trećem i četvrtom razredu se sve više fokusiraju na stručne predmeti kao i matematiku sa namjerom za  bolje razumijevanje logike rješavanja problema, kompjutersko razmišljanje i ulaska u srž rada informaciono komunikacionih tehnologija.

Nakon završetka školovanja u gimnaziji informacionih tehnologija, učenicima se otvaraju vrata za bilo koji fakultet , naročito one koje u svom kurikulumu sadrže jedinice vezano za informaciono komunikacione tehnologije.

Osim toga i nakon završene srednje škole će biti osposobljeni za grafički i web dizajn, tržište koje je danas sve više popularno.